מענק לידה


מענק לידהמענק לידה הוא תשלום המועבר ליולדת ומהווה מעין השתתפות בהוצאות השונות שבהן נאלצה לעמוד בגין הלידה. רבים לא יודעים זאת, אבל לא כל אישה שילדה בישראל זכאית לקבל את מענק הלידה. זאת כיוון שרק יולדת שאושפזה בבית חולים סמוך ללידה או שילדה בבית חולים זכאית לקבל את המענק.

אי לכך, אישה שילדה למשל בביתה ולא הגיעה ישר לאחר הלידה לבית החולים, לא תהיה זכאית לקבל את המענק. כמו כן רק תושבות ישראל או נשים של תושבי ישראל זכאיות לקבל את המענק (גם אם ילדו מחוץ לישראל).

אם האישה ובן זוגה אינם תושבי ישראל, עדיין קיימת אפשרות שתהיה זכאית לקבל את מענק הלידה וזאת אם מדובר באישה שעובדת בישראל או אישה שבן זוגה מועסק ועובד בישראל שישה חודשים ברציפות לכל הפחות לפני הלידה. במקרה שבו היולדת לא בחיים, הזכאות עוברת לאפוטרופוס של הרך הנולד או לבן זוגה.

מה הם שיעורי הקצבה?

המענק יועבר לחשבון הבנק שבו משולמת קצבת הילדים תוך חודש ימים מהלידה ואם מדובר בלידה ראשונה, הכסף יועבר לחשבון הבנק שתמסור היולדת בבית החולים בו ילדה. גובה הסכום משתנה בהתאם למספר גורמים להלן (הנתונים מעודכנים לראשון בינואר, 2016 וצפויים להשתנות בעתיד):

  • אם מדובר בילד הראשון במשפחה – 1751 שקלים
  • אם מדובר בילד השני במשפחה – 788 שקלים
  • עבור הילד השלישי והלאה – 525 שקלים
  • אם מדובר בלידת תאומים – 8575 שקלים
  • אם מדובר בלידת שלישייה – 13136 שקלים

אופן הגשת התביעה לקבלת מענק לידה

ברוב המקרים המענק משולם באופן אוטומטי ולכן אין כל צורך להגיש תביעה מיוחדת למוסד לביטוח לאומי. יחד עם זאת, ישנם מספר מצבים שבהם יש להגיש תביעה בכדי לקבל את המענק. מקרים אלו כוללים לידות שהתרחשו בחו"ל (של תושבת ישראל או אשת תושב ישראל), לידה במוסד רפואי שלא נמצא בהסדר עם המוסד לביטוח לאומי) וכן הורים שעברו תהליך של פונדקאות או שאימצו ילד.

את טופס התביעה לקבלת מענק לידה יש למלא ולהגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי שבמקום המגורים של היולדת. כמו כן ניתן לשלוח את הטופס בפקס או בדואר.

072-3971495
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!