שלבי הלידה – מא' ועד ת'


שלבי הלידהכל לידה היא חוויה אינדיבידואלית לחלוטין, המתרחשת בצורה שונה וייחודית ולמעשה אין שתי לידות זהות, בדיוק כפי שאין שתי נשים זהות.

יחד עם זאת, באופן סכמטי ניתן בהחלט לחלק כל לידה באשר היא לשלושה שלבים מובחנים. במאמר שלפניכם נפרט אודות שלושת השלבים של הלידה, על מנת שתוכלו להתכונן לבאות.

השלב הראשון של הלידה – התחלת הצירים

השלב הראשון, הנחלק לשני חלקים, מתחיל בצירים שאינם סדירים ומסתיים בפתיחה של עשרה ס"מ (פתיחה מלאה של צוואר הרחם).

החלק הראשון של שלב זה נקרא השלב הסמוי או השלב הלטנטי. שלב זה לרוב מלווה בשמחה גדולה, שכן ברור ליולדת שהלידה כבר ממש מעבר לפינה. תחילתו של השלב בצירים שאינם סדירים וסיומו בפתיחה של שלושה ס"מ, בשלב שבו מופיעים צירים כואבים וסדירים. מדובר בשלב ממושך יחסית ואין זה מן הנמנע שיימשך אף 20 שעות. העוצמה של הצירים בשלב הסמוי נחשבת לסבילה בדרך כלל, התדירות שלהם משתנה וההפסקות בין ציר לציר אינן אחידות במשכן.

את השלב הזה מומלץ מאוד להעביר בסביבה כמה שיותר רגועה וזאת על מנת למתן את רמות האדרנלין. אי לכך, מוטב שבשלב הזה היולדת עדיין לא תעזוב את הבית, המהווה את המקום הרגוע, הנעים והבטוח ביותר האפשרי. כמו כן מומלץ מאוד לעמעם את האורות ולהרבות בעיסויים בגב התחתון, נשימות בטן ותנועתיות.

בשלב הסמוי מומלץ לאכול ולשתות כדי להתמלא באנרגיה. לבית החולים יש לצאת רק כאשר הצירים הופכים להיות סדירים, כשכל ציר נמשך יותר מדקה אחת וכשהצירים מופיעים אחת ל-5-4 דקות.

השלב האקטיבי

חלקו השני של השלב הראשון נקרא השלב האקטיבי. ראשיתו בפתיחה של שלושה ס"מ וסופו בפתיחה של עשרה ס"מ. מדובר בשלב הרבה יותר מהיר מהשלב הסמוי ובממוצע הוא נמשך כשמונה שעות אם מדובר בלידה ראשונה. בשלב האקטיבי הצירים כבר חזקים יותר וצפופים יותר, כשלרוב מדובר בצירים המופיעים מדי שלוש עד חמש דקות. שלב זה מתאפיין בעיקר בהתקדמות תהליך הפתיחה של צוואר הרחם. בשלב האקטיבי מי השפיר יכולים לרדת ספונטנית או באופן יזום בהמלצת הצוות המיילד.

בין הצירים יש לאגור כוחות ולהתרכז בתחושות הגוף. חשוב ביותר להישאר בתנועה בשלב האקטיבי, שכן התנועתיות מסייעת בהתקדמות הלידה וכן מקלה על הכאבים. ניתן להתנסות בעמידת 6, בישיבה זקופה על כדור פיזיו, טלטול של האגן ועוד.

כדי להגביר את הפרשת האוקסיטוצין בשלב זה מומלץ ליצור תחושה חמה ועוטפת באמצעות דמיון מודרך, עיסוי של כפות הרגליים ו/או הגב התחתון, הנחת מגבות חמימות על הירכיים והגב התחתון, שימוש במים חמימים ונעימים ועוד.

השלב השני של הלידה – יציאת התינוק לאוויר העולם

תחילתו של השלב השני בפתיחה מלאה של צוואר הרחם וסופו, ביציאת היילוד לאוויר העולם. לכל היותר שלב זה נמשך כשלוש שעות. על היולדת הנמצאת בשלב זה לבחור את התנוחה שבה היא תרגיש כמה שיותר בנוח ללדת ובאפשרותה לנסות להימצא במגוון תנוחות. בין היתר מדובר בשכיבה על הגב, כריעה, שכיבה על הצד ועוד.

השלב השלישי של הלידה – יציאת השליה

השלב השלישי שבו נפלטת השליה מגוף היולדת, נמשך בין דקות ספורות לשעה. התכווצויות הרחם דוחפות את השליה החוצה והיציאה של השליה מלווה בדימום. עם סיום התהליך המיילדת בוחנת את מידת השלמות של השליה וכן את שלמות חיץ הנקבים. אם התגלו קרעים, הרופא יתפור את האזור ולאחר מכן תוכל היולדת לשהות עם תינוקה כשעתיים, במהלכן מומלץ שתניק את הרך הנולד. בפרק זמן זה יבדקו מדי חצי שעה את לחץ הדם, את דרגת הדימום ואת מצב התכווצות הרחם. בתום השעתיים הראשונות לחיי התינוק, יועבר למחלקת ילודים בזמן שהאם תועבר למחלקת יולדות.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!