שארית שליה

הריון ולידה זה לא משחק! בחרי נכון –
יולדת - מרכז מידע ליולדת לקראת הלידה!

השאירי פרטים לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלי לסרב


שארית שליההשליה מתפתחת במהלך ההיריון במקביל להתפתחות העובר וממלאת מגוון רחב של תפקידים חשובים. בין היתר היא מגנה על העובר מפני חדירה של זיהומים ומפני חבלות מכניות וכן מייצרת ומפרישה הורמונים שונים הנחוצים להתפתחותו.

בנוסף, השליה מאפשרת את חילוף החומרים המתקיים בין האם לעובר כשזהו למעשה תפקידה העיקרי.  במצב תקין, השליה שסיימה את תפקידה, נפלטת מהרחם בשלמותה תוך רבע שעה עד שלושים דקות מהלידה. מצב שבו השליה לא נפלטת בשלמותה לאחר הלידה, נקרא שארית שליה.

הגורמים לשארית שליה

שארית שליה יכולה להתרחש הן אחרי לידה רגילה, הן אחרי ניתוח קיסרי והן אחרי הפסקת היריון ספונטנית או יזומה. יחד עם זאת, הסיכוי הגבוה ביותר לשארית שליה הוא במקרה של הפלה מלאכותית (שכיחות שארית שליה לאחר הפלה מלאכותית נע בין 2-1 אחוזים) ושארית שליה לאחר לידה טבעית נחשבת לתופעה נדירה יחסית.  בין הגורמים לשארית שליה חשוב במיוחד להזכיר מצב מסוכן אחר ,הנקרא "שליה נעוצה". במצב זה רקמת השליה ננעצת בשריר הרחם ולא מתנתקת ממנו בקלות. גורמי סיכון נוספים לשארית שליה הם מבנה רחם לא תקין ומומי רחם שונים.

התסמינים של שארית שליה

שארית שליה לא תמיד מתבטאת באופן קליני. לפיכך ייתכן אף שהמטופלת תהיה א-תסמינית וכלל לא תהיה מודעת לכך שמשהו אינו כשורה.

יחד עם זאת, מצב זה עלול להוביל לעלייה של חום הגוף, לדימום נרתיקי ממושך או לא סדיר ולגרום לכאבים בזמן קיום יחסי מין וכאבי בטן. בהיעדר טיפול מתאים, עשויה גם להתפתח תסמונת הפוגעת בפוריות, שנקראת "תסמונת אשרמן". תסמונת זו מאופיינת בהידבקויות חמורות בחלל הרחם, עד כדי היווצרות של חסימות (תסמונת זו היא במקרים מסוימים תוצאה של גרידה שבה נפגעה רירית הרחם).

אחד הסיבוכים המסוכנים ביותר של שארית שליה הוא גידול סרטני שמקורו בתאי השליה. גידול זה נקרא כוריוקרצינומה וייחודו בא לידי ביטוי בכך שאינו מתפתח מתאי הגוף של החולה.

כיצד מאבחנים שארית שליה?

נשים לאחר סיום היריון, לאחר לידה ולאחר הפלה, מקבלות הפנייה לביקורת כדי שיוכלו לעבור הערכה מקיפה שבה יבדקו את סדירות הרירית וחלל הרחם. אם במסגרת הבדיקה המבוצעת לרוב תוך שישה שבועות מהפסקת ההיריון או מהלידה, מתגלים ממצאים לפיהם ישנו חשד לשארית שליה, יש להפנות את המטופלת להיסטרוסקופיה אבחנתית (הבדיקה השגרתית מבוצעת באמצעות אולטרסאונד). כמו כן בכל מקרה שבו לאחר הלידה המטופלת סובלת מתסמינים הקשורים לשארית שליה כמו דימום מוגבר או דימום לא סדיר, יש לבצע הערכה של רירית וחלל הרחם מוקדם ככל האפשר.

לא אחת החשד לשארית שליה מתעורר סמוך ללידה, שכן סמוך ללידה (או להפלה), על הצוות המיילד לבדוק בצורה יסודית את מידת השלמות של השליה. בכל מקרה שבו השליה לא שלמה, יש להעלות את האפשרות לשארית שליה.

כיצד מטפלים בשארית שליה?

ככול ששאריות השלייה יישארו ברחם למשך זמן רב יותר, כך הסיכוי לסיבוכים כמו הידבקויות או הצטלקויות לאחר הסרת השאריות, גבוה יותר. יחד עם זאת, במקרים מסוימים מומלץ לנסות לטפל באופן שמרני. כך לדוגמה במקרים הקלים ביותר ניתן לטפל באמצעות תרופות הגורמות לרחם להתכווץ, בתקווה שהשארית תיפלט באופן עצמוני (תהליך זה עשוי להימשך בין מספר ימים למספר שבועות). במקרים החמורים יותר, יש לחלץ את השאריות באופן אקטיבי באמצעות גרידה או היסטרוסקופיה ניתוחית, המהווה את הטיפול המועדף כיום.

יש לציין כי אם התפתחו ברחם הידבקויות קשות, לא אחת יש לעבור ניתוחים לשיקום הרחם. ניתוחים אלו מבוצעים לרוב במספר שלבים, במקביל לטיפולים הורמונליים שמטרתם לשקם את רירית הרחם.

השאירי פרטים לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלי לסרב

יולדת - מרכז מידע ליולדת לקראת הלידה

יולדת - מרכז מידע ליולדת לקראת הלידה

יולדת - מרכז מידע ליולדת לקראת הלידה מתמחה במתן מידע ליולדת לקראת הלידה, כל מה שרציתם לדעת לקראת הלידה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנות להשאיר פרטים

שירות לקוחות גולברי

שירות לקוחות הוא חלק בלתי נפרד מכל עסק. זוהי נקודת המגע הראשונה ללקוחות ומרכיב מכריע בשמירתם. תעשיית שירות הלקוחות התפתחה מעידן של שירות עצמי לעידן

לקריאת המאמר »

קידום אתרי וויקס

בעולם השיווק, קידום אורגני הוא דרך לקדם את המוצר או השירות שלך מבלי להוציא כסף. זוהי דרך חסכונית מאוד להעביר את המסר שלך החוצה ולהגביר

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן