דולה לי

לידה בבית – איך להתכונן לקראת לידה טבעית בבית?


לידה בביתבשנים האחרונות אנחנו עדים להתפתחות של טרנד חדש "לידת בבית". למעשה, מדובר בחזרה אל המקורות, אל הימים בהם נשים ילדו בביתן. לידה היא אינה מחלה, ולכן, אין זה הכרח כי זו תתבצע בבית החולים.

לכל אישה יש את הזכות לבחור היכן היא רוצה ללדת, וגם במדינת ישראל החוק מתיר לנשים ללדת בביתן, תוך המלצה לגשת אל בית החולים בתוך 24 שעות מהלידה. מה מביא נשים לבחור ללדת בבית? מהם היתרונות בלידה בבית או מול הסכנות הטמונות בכך? ואיך עושים את זה בכלל?

הבחירה ללדת בבית

לטבע כוחות משלו, והגוף יודע כיצד ללדת. עם הכנה מקדימה ובעזרתה של מיילדת מנוסה ניתן בהחלט ללדת בבית, במידה והעובר נמצא במצד אידיאלי ללידה. נשים בחרו ללדת בבתי החולים בעיקר בשל העובדה כי התנאים הסטריליים אפשרו לידה בטוחה יותר, ללא סיבוכים. אך כיום, כאשר לכל אחת יש מים חמים זורמים וחשמל, ניתן לבחור ללדת בסביבה רגועה, שקטה וביתית.

נשים המעוניינות בחוויה מעצימה, המחברת בין הגוף לנפש, בין המשפחה לבין העובר, נשים אשר רוצות שליטה מלאה על מהלך הלידה, הן חשות בטוחות בכך וההריון הינו תקין, יכולות ללדת בבית.

ליווי ותמיכה בלידת בית

בכדי ללדת בבית יש צורך במיילדת בעלת ניסיון של לפחות שלוש שנים בליווי של לידות, והיא רשומה בפנקס המיילדות של מדינת ישראל. גם רופא מיילד וגניקולוג רשאים ללוות לידות בית. לאלו יש את הניסיון ואת הידע גם לתמוך במיילדת וגם לטפל במקרים בהם יש חוסר בחמצן במהלך הלידה, פצעים או חתכים לאחר הלידה ועוד.

הבטיחות בלידת בית

כאשר ישנה הכנה מתאימה לקראת לידת בית, החל מעיקור של אמצעי היילוד, שמירה על סביבה סטרילית ככל שניתן ומיילדת מוסמכת, וכמובן, שההריון תקין, כמעט ולא נשקפת כל סכנה למהלך הלידה ומרבית מלידות הבית מסתיימות בהצלחה, תוך מתן חוויה אינטימית ומרגשת לאם ולוולד. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הצביעו על כך שלידה המתרחשת בבית אינה מגבירה את הסיכונים או הסיבוכים לוולד, ובתנאי שהיא מלווה באנשי מקצוע מתאימים ומתרחשת במרחק של 30 דקות נסיעה מבית החולים.

מהלך לידת בית

לידה בבית מתרחשת באופן ספונטני, בין אם בעת התרחשות צירים או ירידת מים המובילה אל צירים. המיילדת מגיעה אל היולדת באופן מיידי על מנת לסייע לה וללוות אותה בשעות אלו. בדרך כלל, נשים הבוחרות ללדת בבית עושות זאת בתוך בריכת מים מתנפחת, על מנת להקל על התהליך. מאחר והיולדת אינה מחוברת לאמצעים רפואיים, היא יכולה לנוע במרחב הביתי, לנוח היכן שהיא רוצה ולהתמודד עם הצירים בדרכה האישית, ובכך לאפשר לכוחות הטבע לעשות את שלהם.

הסכנות בלידה בבית

כאשר מהלך ההריון הינו תקין לחלוטין, אין בלידת בית בכדי להגדיל את הסכנות במהלך הלידה, ליולדת או לוולד. יחד עם זאת, כמו בכל דבר, עלולים להתרחש מקרים לא צפויים בהם יהיה צורך בטיפול רפואי מהיר – וזאת לעולם לא ניתן לצפות או לדעת. מיילדת בעלת ניסיון וקרבה אל בית החולים במידת הצורך אמורים לתת מענה לסכנות אלו.

זכויות היולדת בלידת בית

חשוב לדעת כי בעוד נשים אשר יולדות בבית החולים זכאיות למענק לידה, יולדות אשר בוחרות ללדת בבית ואינן מגיעות לאישפוז בבית החולים לאחר הלידה, לא זכאיות למענק זה.

נשים הבחורות ללדת בבית לידה טבעית זכאיות לעשות זאת, יחד עם זאת, חשוב מאוד להכין את השטח ואת הסביבה ללידת בבית ולשכור את שירותיה של מיילדת מוסמכת.

מעוניינים לחפש מיילדת פרטית? נסי באינדקס דוקטור בייבי – אינדקס מטפלים, מומחים ובעלי מקצוע בתחום התינוקות

Exit mobile version